s
Hakkımızda
Her biri farklı alanlarda uzman ve bilgi sahibi olan, çekirdekte dört kişilik genç ve dinamik bir ekibe sahibiz. 2015 yılında temellerini attığımız sosyalpapyon, çağın gerektirdiği yenilikçi ve yaratıcı olan, üretmeyi seven bu ekibin eseridir.
Bizi Takip Et

Blog

Sosyalpapyon / Genel  / Alaycı Bir Karaktere Sahip Kişilerin Daha Başarılı Olduğunu Fark Etmiş miydiniz?

Alaycı Bir Karaktere Sahip Kişilerin Daha Başarılı Olduğunu Fark Etmiş miydiniz?

Başarılı kişilerin özellikleri arasında alaycılık da var

Araştırmalara göre ironi yaparak konuşmak zekanın en üst versiyonunu işaret ediyor. Bu kinayeli konuşma şeklinin iş yaşamında da başarıyı getireceği iddia ediliyor, peki ama nasıl? Başarılı kişilerin özellikleri arasında olduğunu muhtemelen daha önce hiçbirimizin fark etmediği alaycılık, kişinin ortayı neşelendirmesinin yanında düşünce gücünü de etkiliyor. Konuyla ilgili araştırmanın detaylarını başarıyı yakalamak isteyenlere açıyoruz.

Alaycılığın farkı ne?

Alaycı bir konuşma şekline sahip kişiler genelde bilindiği gibi içinde bulundukları ortama neşe katarlar. Ortamdaki şakaların genelde kaynağı olan bu kişilerin profesyonel iş ortamında ise bu yüzlerinin pek de etkili olmayacağı düşünülür. Oysa araştırmalar ise bu algıyı yıkan cinsten. Kinaye yapan kişiler çevresindekileri güldürmekle de kalmıyor onların düşüncelerine yaratıcı bir boyut kazandırmış oluyor ve bu şekilde başarılı oluyor.

başarılı kişilerin özellikleri

Harvard Üniversitesi, Columbia Üniversitesi ve INSEAD gibi üç büyük ve önemli kurumun ortaklaşa gerçekleştirdiği araştırmaya göre gruplar önce üçe ayrıldı. Bu gruplar samimi, alaycı ve nötr şeklinde ayrılırken, bireylerin hangilerinin yaratıcılık gücünün daha iyi ilerleyeceği gözlemlenmesi hedeflenmiş.

Harvard’ta yürüyen araştırmaların sonunda kinayeye daha açık kişilerin yaratıcı düşünce konusundan çok büyük bir ara ile daha ilerde olduğu görülmüş. Bu grupta yer alan kişiler hem bu konuşma tarzı ile sohbet ederken hem de bu tarzda konuşmaları dinlediler ve karşılarındakinin ciddi olup olmadığını tespit etme çabasına girerek düşüncelerini geliştirmeye kendilerini zorladılar. Sürekli yaptığımız somut düşünceleri yıkmak için bu yöntemin oldukça faydalı olduğunu ve yaratıcılık şeklinde sonuçların dışa vurulduğu söyleniyor.

Ortama dikkat

Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar sonuçları sunmakla birlikte bir konuda uyarıyor. Bir ortam içerisinde alaycı bir sözünüzün yanlış anlaşılmaması ve ortamda gergin bir hava doğmaması için güvenli bir atmosfer oluşması şart. Bu nedenle bazı zamanlarda alaycı tavrınıza biraz gem vurmanızda fayda var.

başarılı kişilerin özellikleri

İnternet dünyasının komedi algısına yaptığı etkiyi düşünerek eskiden motivasyonu düşürücü ya da gerginlik yaratıcı bir durum olarak gördüğümüz kinaye artık araştırmalara göre başarı için faydalı görülmekte ve bu durum da günümüz koşulları için hiç de şaşırtıcı değil.

Bir önceki yazımız olan Verimli Olma ve Dikkat Dağınıklığı Sorunu için Hemen Denemeniz Gereken Yöntemler‘e göz atmayı unutmayın!