s
Hakkımızda
Her biri farklı alanlarda uzman ve bilgi sahibi olan, çekirdekte dört kişilik genç ve dinamik bir ekibe sahibiz. 2015 yılında temellerini attığımız sosyalpapyon, çağın gerektirdiği yenilikçi ve yaratıcı olan, üretmeyi seven bu ekibin eseridir.
Bizi Takip Et

Blog

Sosyalpapyon / Genel  / Bilindik Klasiklerden Sıkılanlara 8 Sıra Dışı Başyapıt

Bilindik Klasiklerden Sıkılanlara 8 Sıra Dışı Başyapıt

Klasiklerin dışında mutlaka okunması gereken kitaplar

Biliyoruz siz de size İki Şehrin Hikayesi’ni ya da Sefiller’i öven kitap listelerinden sıkıldınız. Ancak merak etmeyin bir kitap severin bunlardan fazlasını duymak isteyeceğini ancak aynı anda klasikleşmiş baş yapıtlardan da kopmak istemeyeceğini biliyoruz. Siz kitap kurtlarına özel hazırladığımız mutlaka okunması gereken kitaplar listemizle tatilden çalışma masanıza her yerde kitapların büyülü dünyasına davetiyeniz hazır. Şimdiden keyifli okumalar!

 Yaşamda Bir Başlangıç – Honoré de Balzac

Vadideki Zambak ile tanıdığımız Balzac, bu kitabı ile bir üst seviyeye çıkmak isteyenlere ağızda kalacak bir tat vaat ediyor. Kendisinin bu çok bilinmeyen kitabında İnsanlık Güldürüsü isimli yapıtın bir parçası sunuluyor. 172 sayfalık kitabı yeterli görmeyenlere İnsanlık Güldürüsü ile devam etmeleri önerilir.

mutlaka okunması gereken kitaplar
Kırmızı Leke / Kızıl Damga – Nathaniel Hawthorne

Amerikan Edebiyatı’nda önemli bir yere sahip olan kitabımız toplumsal baskıların aile kavramı üzerindeki sosyolojik ve psikolojik yansımalarını gözler önüne seriyor. Kimi kahramanlara büyük hayranlık kimilerine ise derin bir empati bağı besleyeceğiniz kitabı okuduktan sonra toplumun değer yargılarını sorgulamamak ise elde değil.

mutlaka okunması gereken kitaplar

Beowulf

Bir halk destanı olan Beowulf isimli eseri ne kadar filmlerden tanımış olsak da aslında kendisi 8. ve 10. yüzyılda ortaya çıktığı tahmin edilen bir İngiliz hikayesi, hatta alanının ilki. Prens Beowulf’un maceraya atılışlarını, ganimetlerin uğruna savaşlarını keşfederken edebiyatın da temel taşlarına ineceksiniz.

mutlaka okunması gereken kitaplar

Şiirler – Cesare Pavese

İtalyan yazar ve şair Pavese kadınlara olan aşkının yanı sıra doğaya olan hayranlığı ile de bilinen bir isim. Klasikler arasına farklı bir isim sıkıştırmak isteyenlere şiddetle öneriliyor.

mutlaka okunması gereken kitaplar

Mister Pickwick’in Serüvenleri – Charles Dickens

İki Şehrin Hikayesi’nin usta yazarının bu defa başka bir yüzünü keşfediyoruz. Yazarın ilk eseri olan Mister Pichwick’in Serüvenleri komedilerle dolu bir klasiktir. Eğer 19. yüzyıl İngiltere’sinde kaybolmak istiyorsanız eseri bitirmeniz yeterli.

mutlaka okunması gereken kitaplar

Tramvay – Claude Simon

Doğrusal ilerlemekte olan bir zaman akışına sahip eserler ortaya koyması ile Fransız Edebiyatı’nda kendine has bir yer edinen eserimiz zamanın nasıl eğilip büküldüğünü gösteriyor. Yazarın son kitabı olması sebebiyle başlangıç eseri olarak saygın bir kitap arayanlar için Tramvay iyi bir seçenek olabilir.

mutlaka okunması gereken kitaplar

 
Leviathan – Thomas Hobbes

Üzerine birçok film çekilen ve inceleme altına alınan bu eser İngiliz filozof Thomas Hobbes’in önde gelen eseri olarak aydınlatıcı ve yol gösterici bir başucu rehberi olarak kullanılabilir. Tek seferde okunması şart olmayan bu kitabı zamanın ötesinde bir eser olarak görmek mümkün.

mutlaka okunması gereken kitaplar

Bir önceki yazımız olan Genç Girişimcilerin Parlak Fikirlerle İş Hayatına Atılıp Sıkça Yaptığı Hatalar ‘a göz atmayı unutmayın!